Zdrowie i uroda

Co powoduje krwawienia z nosa u dorosłych i dzieci

Krwawienia z nosa (krwawienia z nosa) są częstym zjawiskiem u wielu dorosłych i dzieci z powodu dużej gęstości naczyń krwionośnych w nosie. Na szczęście krwotoki z nosa można zwykle łatwo zatrzymać w domu. Ale kiedy masz do czynienia z częstymi lub przewlekłymi krwotokami z nosa, możesz zastanawiać się, czy istnieją jakieś naturalne środki, które mogą w ogóle przestać występować. Pokopałem trochę i wymyśliłem dla ciebie kilka wskazówek i sztuczek.

Przyczyny krwawienia z nosa

Krwawienie z nosa występuje, gdy krew wypływa z jednego lub obu nozdrzy. Najczęstszą przyczyną krwawienia z nosa jest miejscowy uraz. Może się to zdarzyć w przypadku łagodnych urazów, takich jak kopnięcie piłki w twarz, upadek i uderzenie w nos lub coś podobnego. Ten rodzaj traumy jest powszechny wśród dzieci, które bawią się na zewnątrz przez cały dzień (tak jak powinny!). Więcej informacji: https://abczdrowie.info.pl/

Inną przyczyną są suche błony śluzowe. Suche powietrze może podrażniać błony śluzowe i powodować pękanie i tworzenie się strupów, które mogą prowadzić do krwawienia z nosa. Duża wysokość może przyczynić się do tej suchości.

Infekcje nosa lub zatok lub przeziębienia mogą również przyczyniać się do krwawienia z nosa, a także obcego materiału w nozdrzach.

Jeśli nozdrza są już suche lub popękane, dłubanie w nosie może również przyczynić się do krwawienia z nosa.

W rzadkich przypadkach za krwawienia z nosa mogą być odpowiedzialne guzy, malformacje naczyniowe, choroby wątroby, zaburzenia krzepnięcia i inne poważne problemy medyczne. Ponadto dzieci z przewlekłą chorobą i przyjmujące leki mogą mieć częstsze krwawienia z nosa. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, aby to wykluczyć.

Co powoduje przewlekłe krwawienia z nosa u dzieci?

Przewlekłe krwawienia z nosa są najczęściej spowodowane dłubaniem w nosie wraz z suchością błon śluzowych lub innym podrażnieniem dróg nosowych. Jeśli Twoje dziecko ma częste krwawienia z nosa, skonsultuj się z lekarzem, aby wykluczyć podstawowe problemy. Utrzymywanie wilgoci w nosie dziecka to często wszystko, co należy zrobić, aby zmniejszyć krwawienie z nosa. Większość krwotoków z nosa jest łatwa do zatrzymania i nie wskazuje na poważny problem. Jednak dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z lekarzem ucha, nosa i gardła, aby wykluczyć podstawowe problemy. Więcej informacji: https://medyczny.info.pl/

Jak zatrzymać krwawienie z nosa?

Istnieją dwa rodzaje krwawienia z nosa — przednie i tylne. Przednie krwawienia z nosa pochodzą z przedniej części nosa (zwykle z suchych błon, dłubania w nosie itp.), podczas gdy przednie krwawienia z nosa pochodzą z głębiej nosa (częściej spowodowane urazem).

Jeśli Ty lub Twoje dziecko doświadczacie krwawienia z nosa, oto pierwsze kroki:

 • Niech dziecko siedzi prosto. Pomaga to zmniejszyć ciśnienie w żyłach nosa.
 • Niech dziecko przechyla głowę lekko do przodu. Pomaga to ograniczyć połykanie krwi, która może podrażniać żołądek.
 • Niech dziecko delikatnie wydmuchuje nos, aby usunąć nadmiar krwi z nozdrzy.
 • Użyj kciuka i palca wskazującego (lub poproś dziecko, aby używało ich), aby zacisnąć oba nozdrza (nawet jeśli tylko jedno krwawi). Uszczypnięcie miękkiej części nosa pomaga wywrzeć nacisk na krwawiący obszar.
 • Kontynuuj to przez 10-15 minut. Jeśli krwawienie jeszcze nie ustało, wymień ciśnienie na kolejne 10-15 minut.
 • Gdy krwawienie ustanie, pomóż dziecku nie dotykać ani nie pocierać nosa.
 • Zimny ​​kompres na grzbiecie nosa może pomóc ograniczyć naczynia krwionośne i zatrzymać krwawienie.

Te wskazówki prawie zawsze pomagają zaradzić krwotokowi z nosa w domu w ciągu 15 do 30 minut. Więcej informacji: https://zdrowie-portal.pl/

Dodatkowo możesz zanurzyć wacik w occie jabłkowym i przyłożyć go do krwawiącego nozdrza. Uważa się, że pomaga to ograniczyć naczynia krwionośne.

Kiedy szukać pomocy medycznej?

Krwawienia z nosa można zwykle łatwo zatrzymać w domu. Ale jeśli krwawienie z nosa nie ustaje dzięki powyższym zaleceniom, następnym najlepszym krokiem jest podróż lub telefon do lekarza:

 • Jeśli krwawienie z nosa następuje po innym urazie (np. urazie głowy)
 • Jeśli oddychanie staje się trudne
 • W przypadku utraty dużej ilości krwi
 • Jeśli u dziecka w wieku poniżej 2 lat wystąpi krwawienie z nosa
 • Jeśli trwa dłużej niż 30 minut, nawet postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami
 • Jeśli przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe

Jeśli kiedykolwiek nie masz pewności, najlepiej skonsultuj się z lekarzem, co należy zrobić w przypadku krwawienia z nosa.

Naturalne lekarstwa na krwawienia z nosa

Krwawienia z nosa mogą wystąpić z wielu powodów. Te naturalne środki mogą pomóc w zmniejszeniu częstotliwości krwawień z nosa i mogą pomóc w ich całkowitym uniknięciu. Krwawienia z nosa mogą być bardzo denerwujące dla małych dzieci, więc zawsze wolę ich unikać, kiedy tylko możemy!

Utrzymuj wilgotną podszewkę nosa

Ponieważ suchość i podrażnienie są częstymi przyczynami krwawienia z nosa, zawsze staram się najpierw unikać suchości nosa. Oto co robię:

 • Używaj kropli do nosa lub sprayu z solą fizjologiczną – krople lub spray z solą fizjologiczną mogą pomóc w utrzymaniu nawilżenia przewodów nosowych, gdy powietrze jest suche. Lubię sól fizjologiczną Genexa, ponieważ jest wytwarzana bez dodatku sztucznych składników. Jeśli jedno z dzieci w tym czasie jest szczególnie wrażliwe na krwawienia z nosa, na pewno będę używał sprayu z solą fizjologiczną codziennie przez kilka dni lub tydzień.
 • Nawilżacz – Nawilżacz to kolejna opcja pomagająca utrzymać nawilżenie przewodów nosowych. Wilgotne powietrze działa kojąco i rozluźniająco na błony śluzowe. Nawilżacz w sypialni w nocy (lub w całym domu w ciągu dnia) może być pomocny w utrzymaniu nawilżenia przewodów nosowych zimą lub jeśli mieszkasz w suchym klimacie.
 • Używaj nawilżających lubrykantów, takich jak maść lub balsam z wosku pszczelego. Może to pomóc w naprawie suchych, stwardniałych przewodów nosowych.

I oczywiście pij dużo wody! Nawodnienie jest ważne dla utrzymania nawilżenia błon śluzowych.

Zachowaj przycięte paznokcie dla dzieci

Ponieważ dłubanie w nosie może podrażnić już podrażnione nozdrza, pomaga przycinać paznokcie, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo ich uszkodzenia. Więcej informacji: https://medfarm.com.pl/

Unikaj forsownej aktywności

Intensywna aktywność może podrażniać już podrażnione przewody nosowe. Pęknięte naczynia krwionośne potrzebują 7-10 dni na regenerację, dlatego najlepiej leczyć je delikatnie. Unikaj wysiłku, podnoszenia lub wysiłku przez tydzień po krwotoku z nosa, aby umożliwić naprawę. Będzie to trudniejsze dla dzieci, ale jest pomocne w zapobieganiu nawrotom.

Witamina K

Ta witamina jest niezbędna do prawidłowego krzepnięcia krwi, dlatego ważne jest, aby codziennie dostarczać jej wystarczającą ilość. Pokarmy zawierające witaminę K obejmują:

 • Jarmuż
 • szpinak
 • Kapusta
 • brukselka
 • brokuły
 • kalafior

Witamina K jest również ważna dla tworzenia kolagenu w organizmie. Jeśli nie masz wystarczającej ilości witaminy K, możesz skończyć z wysuszeniem przewodów nosowych, co może prowadzić do krwawienia z nosa, ponieważ  niedobór witaminy K może powodować redukcję kolagenu.

Jeśli masz trudności z uzyskaniem wystarczającej ilości witaminy K w pożywieniu, suplementy również są opcją.

Witamina C

Witamina C jest również ważnym składnikiem odżywczym pomagającym w krwawieniach z nosa. Badania pokazują, że witamina C jest ważna dla zdrowia naczyń krwionośnych. Pomaga wspierać tworzenie kolagenu i zmniejsza stan zapalny w naczyniach krwionośnych zgodnie z badaniem z 2013 roku.

Witamina C jest łatwo dostępna w owocach i warzywach, ale jeśli nie widzisz poprawy , być może będziesz potrzebować również suplementacji.

Cynk

Wiadomo również, że ten składnik odżywczy jest ważny dla zdrowia naczyń krwionośnych. Chociaż nie ma żadnych badań bezpośrednio wiążących go z mniejszą liczbą krwawień z nosa, i tak dobrym pomysłem jest uzyskanie odpowiedniej ilości cynku. Znajdź cynk w tych produktach spożywczych:

 • Mięso
 • Skorupiak
 • Orzechy
 • Posiew
 • Mleczarnia
 • Jajka
 • Gorzka czekolada

Suplementy są również opcją, jeśli nie możesz uzyskać wystarczającej ilości cynku ze źródeł żywności.

Nawadnianie nosa

Używanie  naczynia neti do nawadniania przewodów nosowych może pomóc utrzymać nawilżenie nozdrzy, a także usunąć kurz i zanieczyszczenia, które mogą je podrażnić. Jest to również pomocne w przypadku przeziębienia lub infekcji zatok. Garnek neti może wydawać się onieśmielający, ale kiedy już to opanujesz, jest to naprawdę całkiem proste. Nawet moje dzieci go używają!

Zatrzymaj krwotoki z nosa w domu

Jeśli Ty lub Twoje dziecko często macie krwawienia z nosa, te wskazówki pomogą szybko zatrzymać krwawienie z nosa, a także zmniejszą częstotliwość krwawienia z nosa. Przy wielu dzieciach w naszej rodzinie krwawienia z nosa nie są rzadkością! Ale dzięki tym naturalnym środkom zawsze czuję się gotowy, aby zmierzyć się z jednym, kiedy to się stanie.

Jakie są twoje najlepsze lekarstwa na krwawienie z nosa?