Zdrowie i uroda

13 naturalnych sposobów na złagodzenie ataków pęcherzyka żółciowego

Dostaję wiele pytań dotyczących problemów z wątrobą i woreczkiem żółciowym. Niestety mamy są bardziej narażone na ataki woreczka żółciowego i często zaczynają się one w czasie ciąży. Ataki pęcherzyka żółciowego są często nieznośnie bolesne i to kolejna rzecz, z którą nie musisz się zmagać, gdy wychowujesz rodzinę.

Na szczęście są rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić zdrowie wątroby i pęcherzyka żółciowego, zmniejszając ryzyko ataków pęcherzyka żółciowego. W tym artykule omówimy kilka naturalnych sposobów wspierania pęcherzyka żółciowego.

Woreczek żółciowy? Co to jest?

Jeśli nigdy nie miałeś ataku pęcherzyka żółciowego, być może nie znasz tego malutkiego organu!

Woreczek żółciowy to mały worek, w którym znajduje się zapas żółci, zielonkawo-żółtego płynu wytwarzanego przez wątrobę. Żółć jest potrzebna do trawienia cholesterolu, tłuszczów i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K) spożywanych w diecie. Jest również stosowany w eliminacji niektórych produktów przemiany materii z organizmu.

Woreczek żółciowy jest połączony z wątrobą małymi rurkami tworzącymi drogi żółciowe. Drogi żółciowe biegną również od pęcherzyka żółciowego przez trzustkę do jelita cienkiego. Tak więc wątroba wytwarza żółć i pompuje ją do pęcherzyka żółciowego, który jest jak mały zbiornik.

Następnie, gdy żółć jest potrzebna, woreczek żółciowy kurczy się, popychając żółć do jelita cienkiego, aby pomóc w trawieniu.

Przynajmniej tak to powinno działać!

Jeśli woreczek żółciowy nie jest zdrowy, możesz doświadczyć ataku pęcherzyka żółciowego. I nie są zabawne!

Co to jest atak pęcherzyka żółciowego?

Atak pęcherzyka żółciowego to silny ból spowodowany zablokowaniem przepływu żółci z wątroby do pęcherzyka żółciowego do jelita cienkiego. Kiedy tak się dzieje, żółć gromadzi się w woreczku żółciowym, powodując atak.

Dzieje się tak często z powodu powstania kamienia żółciowego, który blokuje przewód żółciowy. Jednak niekoniecznie musisz mieć kamień żółciowy, aby mieć atak pęcherzyka żółciowego. Więcej informacji: https://aptekiarnika.pl/

Istnieją inne przyczyny zablokowania przewodu żółciowego (żółciowego), w tym:

 • Drobne kamienie, które gromadzą się, spowalniają lub blokują przepływ żółci
 • Uszkodzenie dróg żółciowych, które ma miejsce podczas operacji pęcherzyka żółciowego
 • Nadmiernie wrażliwy przewód żółciowy
 • Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych (zapalenie, bliznowacenie i zwężenie dróg żółciowych)
 • Zwężenie dróg żółciowych spowodowane innymi infekcjami, w tym pasożytami
 • Guzy dróg żółciowych, pęcherzyka żółciowego lub trzustki
 • Choroby trzustki powodujące zwężenie dróg żółciowych przechodzących przez trzustkę
 • Nieprawidłowe funkcjonowanie mięśnia w kształcie pierścienia zwanego Zwieraczem Oddi
 • Kamienie żółciowe, które najpierw blokują przewody, ale potem się odrywają
 • Woreczek żółciowy po prostu nie opróżnia się tak, jak powinien (z nieznanych powodów)

Kolejna ważna rzecz, którą należy wiedzieć, jeśli masz ataki woreczka żółciowego: wątroba i woreczek żółciowy są ze sobą ściśle powiązane i zdrowie jednego może wpływać na drugie.

Połączenie zdrowia wątroby

Jeśli twoja wątroba nie jest w dobrej kondycji , prawdopodobnie twój woreczek żółciowy też nie będzie. Te dwa narządy ściśle ze sobą współpracują, a jeśli jeden jest przytłoczony, drugi też.

W końcu żółć jest produkowana przez wątrobę. Tak więc, jeśli wątroba jest przeciążona i nie produkuje żółci tak, jak powinna, możesz mieć stan „cholestazy”. Cholestaza ma miejsce, gdy przepływ żółci jest zmniejszony lub całkowicie zatrzymany. Kiedy jelita są niezdrowe, wątroba będzie musiała pracować po godzinach. Toksyny są wysyłane z przewodu pokarmowego przez żyłę wrotną do wątroby. Jelito staje się niezdrowe z powodu stresu, stosowania antybiotyków lub niewłaściwego przeżuwania pokarmu.

Może się to zdarzyć z powodu niezdrowej wątroby lub problemów z przewodem żółciowym lub trzustką. Ponadto spowolnienie przepływu żółci może prowadzić do choroby wątroby. Musisz więc upewnić się, że zarówno wątroba, jak i woreczek żółciowy są zdrowe. Więcej informacji: travel-med.pl

Przeczytaj więcej o połączeniu wątroby z woreczkiem żółciowym w tym poście.

Objawy ataków pęcherzyka żółciowego

Oto niektóre objawy, które informują o ataku pęcherzyka żółciowego. Możesz mieć tylko kilka z nich lub możesz mieć wszystkie.

 • Ból brzucha/klatki piersiowej – po prawej stronie poniżej klatki piersiowej. Ból może wrócić do łopatki za woreczkiem żółciowym
 • Nudności i wymioty
 • Gaz i/lub odbijanie
 • Żółtawy odcień skóry lub białek oczu (żółtaczka)
 • Jasne stolce lub mocz w kolorze herbaty
 • Rozdzierający ból może zabrać ludzi na izbę przyjęć. Ból trwa od 15 minut do 24 godzin. Najczęściej jednak trwa od 15 do 4 godzin.

Ponieważ jest to tak bolesne i przerażające, większość ludzi decyduje się na operację usunięcia pęcherzyka żółciowego, zamiast doświadczać tego ponownie! Więcej informacji: https://drwatt.pl/

Czy jesteś bardziej narażony na ataki pęcherzyka żółciowego?

Ataki pęcherzyka żółciowego są dość powszechne u matek w ciąży lub po porodzie, głównie z powodu zmian hormonalnych, które zachodzą w tym czasie. Co naraża Cię na większe ryzyko?

Chodzi o 5 (może 6) „F” nauczanych studentom medycyny jako mnemonik ryzyka kamicy żółciowej:

 1. Nadwaga)
 2. Płeć żeńska
 3. Czterdzieści (ryzyko rośnie wraz z wiekiem)
 4. Płodne (wkład estrogenu)
 5. Sprawiedliwy

Dodatkowym ryzykiem byłaby historia rodzinna.

Inni współtwórcy mogą obejmować:

 • Niska tarczyca / zapalenie tarczycy Hashimoto (autoimmunologiczne niedoczynność tarczycy)
 • Niski kwas żołądkowy
 • Wrażliwości pokarmowe (gluten, nabiał)
 • Cukrzyca
 • Choroba zapalna jelit (choroba Crohna i okrężnicy)

Oprócz obniżenia czynników ryzyka (utrata wagi, zrównoważenie poziomu cukru we krwi itp.), istnieją pewne naturalne środki, które można rozważyć, aby uniknąć ataków.

Naturalne środki zaradcze na ataki pęcherzyka żółciowego

Jeśli już cierpisz z powodu niezdrowego pęcherzyka żółciowego, oto kilka naturalnych środków do rozważenia:

Sole żółciowe (żółć wołowa lub UDCA/TUDCA)

Sole żółciowe są głównym „składnikiem” żółci. Suplementy soli żółciowej można znaleźć w postaci żółci wołowej. Sole żółciowe z dodatkiem tauryny sprzedawane są jako TUDCA. (skrót od kwasu tauroursodeoksycholowego) Te suplementy mogą pomóc rozrzedzić żółć, poprawiając jej przepływ.

Buraki

Buraki są bogate w aminokwas zwany betainą. (Beet-aine! Rozumiesz? Ale dygresję…) Betaina, znana również jako trimetyloglicyna (TMG) pomaga rozrzedzać żółć, utrzymując ją w ruchu przez drogi żółciowe. Mogą również pomóc usunąć zatory w wątrobie i woreczku żółciowym, utrzymując wszystko w czystości.

Betaina HCL

Betaina HCL to połączenie betainy i kwasu solnego (kwas żołądkowy). Ten suplement może pomóc w zwiększeniu siły kwasu żołądkowego, co pomaga upewnić się, że w pełni trawisz pokarm w żołądku. Bez pełnego trawienia w żołądku większy nacisk kładzie się na wątrobę i woreczek żółciowy.

Dobrą marką betainy HCL jest firma Steve’a Wrighta, The Healthy Gut Company. HCL Guard zawiera pepsynę i czynnik wewnętrzny, a także lukrecję i imbir, co stanowi kompletne uzupełnienie kwasu żołądkowego.

Ekstrakt z liści karczocha

Liść karczocha zawiera związek zwany cynaryną, który zwiększa produkcję żółci w wątrobie i przyspiesza jej przepływ. Chroni również wątrobę, a nawet może pomóc w jej regeneracji. Liść karczocha jest dostępny jako dodatek. Można go znaleźć w kapsułkach lub nawet w postaci proszku luzem .

Enzymy trawienne

Enzymy trawienne wspierają prawie każdy segment układu pokarmowego, w tym wątrobę i woreczek żółciowy. Enzymy, które szczególnie wspierają pęcherzyk żółciowy i przepływ żółci, to enzymy lipolityczne (trawiące tłuszcz), takie jak lipaza, i enzymy trawiące białka, takie jak proteaza.

Jeśli interesuje Cię dodanie wysokiej jakości enzymu trawiennego, polecam HoloZyme firmy Healthy Gut Company. Zawiera lipazę i posiada opatentowaną technologię absorpcji, dzięki czemu działa wyjątkowo dobrze.

Cholina

Cholina to kolejny składnik odżywczy potrzebny do rozbicia tłuszczu i przetransportowania go do komórek organizmu. Jest używany do wytwarzania fosfatydylocholiny (zwanej również lecytyną), która jest ważną częścią żółci. Pomaga również zapobiegać gromadzeniu się tłuszczu w wątrobie, który jest związany z kamieniami żółciowymi. Możesz uzyskać cholinę w swojej diecie, jedząc żółtka jaj i wątrobę wołową.

Suplementy choliny występują w kilku różnych formach, w tym fosfatydylocholiny, choliny CDP (cytykolina) i Alpha GPC. Fosfatydylocholina Thorne’a to dobry początek.

Herbata z siemienia lnianego

Herbata z siemienia lnianego może pomóc zmniejszyć ból pęcherzyka żółciowego nawet w środku ataku. Badania na zwierzętach potwierdziły, że całe nasiona lnu (ale nie olej lniany) zwiększają produkcję kwasów żółciowych, pomagając w przepływie żółci.

Istnieje kilka sposobów na zrobienie herbaty z siemienia lnianego, ale w zasadzie należy zagotować 2 szklanki wody, dodać 1 łyżkę siemienia lnianego, gotować przez 5 minut, a następnie odstawić na 10 minut. Odcedź nasiona i ostudź do temperatury picia. Pij w razie potrzeby.

Łuska Psyllium

Łuska babki płesznik to inny rodzaj błonnika, który można uwzględnić dla zdrowia pęcherzyka żółciowego. Wykazano, że zwiększa produkcję kwasów żółciowych w wątrobie i pomaga w eliminacji żółci. Badanie opublikowane w American Journal of Surgery wykazało, że łuska psyllium może zmniejszyć szanse rozwoju kamieni żółciowych. Może również pomóc w zaparciach .

Pakiet oleju rycynowego

Opakowanie oleju rycynowego to szmatka nasączona olejem rycynowym, którą następnie nakłada się na brzuch. Okłady z oleju rycynowego mogą zmniejszać stany zapalne, stymulować nerw błędny i wspomagać układ trawienny. Od dawna są stosowane w medycynie tradycyjnej na ból pęcherzyka żółciowego.

Chanca Piedra (Phyllanthus niruri)

Zioło to zawdzięcza swoją nazwę używaniu jako „łamacz kamieni” w brazylijskiej medycynie ludowej. Tam jest używany głównie do kamieni nerkowych, a nie kamieni żółciowych. Jednak w ajurwedyjskiej i unani (tradycyjnej medycynie perskiej/arabskiej) jej liście i owoce są używane do leczenia kamieni żółciowych i problemów z wątrobą. Więcej informacji: witalnosc-zdrowie.pl

Dowody naukowe potwierdzają jego zastosowanie w chorobach wątroby, infekcjach wirusowych i łagodzeniu stanu zapalnego.

Olejki eteryczne do pęcherzyka żółciowego

Ukierunkowane olejki eteryczne mogą być cudownie pomocne, jeśli chodzi o unikanie ataków pęcherzyka żółciowego.

 • Olejek eteryczny z czarnuszki (Nigella sativa) – Ten olej jest tonikiem trawiennym i wątrobowym. Działa również silnie przeciwzapalnie oraz chroni żołądek i wątrobę.
 • Olejek eteryczny Palmarosa (Cymbopogon martinii) – Ten olej, ponieważ zawiera składnik zwany geraniolem, wspomaga układ trawienny, pomagając chronić wątrobę.
 • Olejek eteryczny z rumianku rzymskiego (Anthemis nobilis) – Rumianek rzymski to kolejny olejek eteryczny, który jest pomocny przy skurczach lub skurczach układu pokarmowego. Jest również bardzo ochronny dla wątroby i pęcherzyka żółciowego, ponieważ zawiera dużą ilość przeciwutleniacza zwanego apigeniną.
 • Apigenina – działa jako przeciwutleniacz i zmniejsza stan zapalny. W badaniu na zwierzętach apigenina silnie chroniła przed cholestazą i chroniła wątrobę. Znormalizował również produkcję i przepływ żółci.
 • Olejki eteryczne z goździków i limonki – Te dwa olejki stymulują nerw błędny , który aktywuje woreczek żółciowy. Wspomagają również aktywność przywspółczulnego układu nerwowego. Jest to część „odpoczynek i trawienie”, która pomaga nam się zrelaksować i przyswoić składniki odżywcze. Dostaję te dwa olejki w mieszance Parasympathetic poprzez Vibrant Blue Oils.

Jeśli nie masz powyższych pojedynczych olejków lub nie możesz ich łatwo znaleźć, możesz kupić mieszankę pęcherzyka żółciowego, która zawiera czarnuszkę, palmarosę i rumianek rzymski, również od Vibrant Blue Oils.

Uwaga:  olejki eteryczne, zwłaszcza te wymienione powyżej, są potężne! Trochę to długa droga. Dowiedz się więcej o bezpiecznym stosowaniu olejków eterycznych w tym poście lub słuchając mojego wywiadu z założycielką Vibrant Blue , Jodi Cohen.

Lewatywy z kawy

Lewatywy z kawy mogą pomóc wypłukać żółć. Robią to, rozszerzając drogi żółciowe i wprawiając żółć w ruch tak, jak powinien. Debbie Graefer z Atak pęcherzyka żółciowego (posłuchaj naszego wywiadu podcastu ze wszystkimi jej wskazówkami dotyczącymi pęcherzyka żółciowego tutaj ) zaleca, aby ludzie wykonywali serię 21-dniowych lewatyw z kawy po usunięciu pęcherzyka żółciowego, ponieważ pomaga to wypłukać drogi żółciowe z wątroby. Ale są również bardzo pomocne, gdy masz problemy z woreczkiem żółciowym.

Ćwiczenie

Aktywność fizyczna to kolejny sposób na zmniejszenie szans na ataki pęcherzyka żółciowego. Ćwiczenia pomagają utrzymać cieńszą żółć i zmniejszają ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych i ataków pęcherzyka żółciowego. Strzelaj przez 30 minut 5 dni w tygodniu. Zapoznaj się z prostymi pomysłami na ćwiczenia, które pasują do zapracowanego życia mamy.

Ten artykuł został zweryfikowany medycznie przez dr Tima Jacksona . Jest doktorem fizykoterapii i rehabilitacji ortopedycznej oraz dostawcą medycyny funkcjonalnej. Posiada tytuł licencjata nauk o zdrowiu i chemii na Wake Forest University. Jak zawsze nie jest to osobista porada medyczna i zalecamy rozmowę z lekarzem.